• Jak doszło do powstania pomysłu?

W  kwietniu 2018 roku dyrektor Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie – mgr Małgorzata Czop uczestniczyła w Forum wychowania przedszkolnego w Wieliczce, na którym jedną z prelegentek była mgr A. Czeglik, opowiedziała ona o swojej pracy nauczycielki i dyrektorki Przedszkola nr 18 (potocznie nazwanego Wesołą Osiemnastką) w Szczecinie przedstawiając koncepcję Planu Daltońskiego.

Pani dyrektor zafascynowana koncepcją, przedstawiła naczelne jej założenia na jednym z posiedzeń Rady Pedagogicznej. Kadra Pedagogiczna będąca pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanych rozwiązań organizacyjnych, jak i aspektem wychowawczym analizowanej koncepcji postanowiła zgodnie wykorzystać jej wybrane elementy we wszystkich grupach wiekowych i stworzyć w konsekwencji na użytek Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie  innowację pedagogiczną.

Uchwałę innowacji podjęłyśmy 4 grudnia 2018 roku.

W celu jeszcze lepszego poznania praktycznego zastosowania „Planu Daltońskiego” w przedszkolu oraz wnikliwej obserwacji pracy dzieci w tzw: „przedszkolach daltońskich”  Pani dyrektor organizowała wizyty studyjne do przedszkoli:

- w Szczecinie, gdzie dyrektorem placówki była mgr Agnieszka Czeglik;

- w Ostrowcu Świętokrzyskim (Przedszkole Publiczne nr 16 ) prowadzonym przez p. mgr Katarzynę Dryjas – Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dalton;

- w Lublinie,

- w Częstochowie - Miejskie Przedszkole nr 31

Etapy wprowadzania naszej innowacji:

Rok szkolny 2018/2019:
          – zakup pomocy dydaktycznych do wprowadzenia koncepcji planu daltońskiego
          - wprowadzenie elementów koncepcji planu daltońskiego w poszczególnych grupach
          - szkolenia dla nauczycieli i samodoskonalenie

Rok szkolny 2019/2020:

-  13 września 2019r. podjęłyśmy uchwałę w sprawie podjęcia działań w celu uzyskania statusu placówki daltońskiej

- uczestnictwo w Częstochowie w Międzynarodowej Daltońskiej Konferencji naukowo – dydaktycznej „Motywacja ucznia miarą efektywności planu daltońskiego”.

- szkolenia przeprowadzone w naszym przedszkolu przez konsultanta DSD Katarzynę Małek -  Sekretarza Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dalton.

Rok szkolny 2020/2021:

-  kontynuacja stosowania koncepcji planu daltońskiego, proces certyfikacji w naszej placówce.

Audyt w celu certyfikacji przedszkola wypadł WZOROWO

OD 18 MAJA 2022 r. JESTEŚMY PRZEDSZKOLEM DALTOŃSKIM

WSPANIALE JEST MIEĆ CEL I PASJĘ

Certyfikacja placówki trwała od 13.09 2019 r. do 12.05.2022 r.

Nasze przedszkolaki zdały przed audytorem Panią Katarzyną Małek pierwszy w swoim życiu ,,egzamin”, wypadły cudownie. Nasze dzieci żyją planem daltońskim, który rozwinął w ogromnym stopniu ich kompetencje.

Dziękuję wspaniałym rodzicom za wspieranie dzieci i nauczycieli w tym wielkim przedsięwzięciu, za wyrozumiałość i kontynuację w środowisku rodzinnym tego,  co udaje nam się wypracować z dziećmi w przedszkolu przy założeniach filozofii daltońskiej.

Dziękuję moim cudownym nauczycielkom, które podjęły się tego bardzo trudnego zadania. Stworzyły dzieciom przestrzeń w sali i dały ogromne możliwości do rozwoju potencjału swoich dzieci.

Edukacja w naszym przedszkolu jest otwarta na zmiany podąża za szybko rozwijającym się światem. Nasza radość jest tym bardziej zrozumiała ponieważ certyfikowanych przedszkoli daltońskich w Polsce jest tylko 76.

15 czerwca 2022r.  w Kronice Tygodnia ukazał się artykuł o naszym przedszkolu dotyczący certyfikacji naszego przedszkola.

Dziękujemy serdecznie za wsparcie :

Organowi Prowadzącemu

Radzie Rodziców

Radzie Pedagogicznej

Wszystkim rodzicom, przyjaciołom oraz tym, którzy w nas wierzyli

Dyrektor i Nauczyciele Przedszkola