• Wizyta studyjna Przedszkole 16 w Ostrowcu Świętokrzyskim

•           W dniu 17.02.2020 razem z Panią Dyrektor odbyłyśmy wizytę studyjną do Przedszkola nr 16 w Ostrowcu Świętokrzyskim gdzie dyrektorem placówki jest nie kto inny jak prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton – Katarzyna Dryjas.  W czasie wizyty mogłyśmy zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje placówka prowadzona przez nauczycieli pasjonatów z wieloletnim doświadczeniem, zadawać pytania na temat edukacji daltońskiej, wymienić się wzajemnie wiedzą i pomysłami.

Okazało się, że ta „nowa” edukacja ma już ponad 110 lat (!!!) i jest bardzo elastyczna, zindywidualizowana i można z nią komponować znane nam metody i programy.

Przedszkolaki w roli gospodarzy oprowadziły nas po przedszkolu oraz szczegółowo opowiedziały o zasadach daltońskich, już na pierwszy rzut oka zwróciło naszą uwagę, że maluchy są bardzo samodzielne, otwarte i pełne pomysłów.

„ Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami

to może ono zrobić więcej,

niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi

–nauczycielowi zrobić nie wolno”

Helen Parkhurst

To motto przyświeca pracy nauczyciela w pedagogice daltońskiej.

• odpowiedzialność,
          • współpraca